COMUNITATEA IUBITORILOR DE SHAR-PEI
   forum shar-pei
    Înregistrare Arcade  •  Calendar  •  FAQ  •  Autentificare     
Acum este Mar Iul 29, 2014 4:46 pm

Ora este UTC + 2

Welcome
Bine ai venit in comunitatea iubitorilor de SHAR-PEI

Alaturandu-va comunitatii noastre, veti avea posibiilitatea de a accesa toate topicurile, sa comunicati cu membrii forumului, sa raspundeti la sondaje, sa uploadati fisiere si sa accesati multe alte facilitati.

Inregistrarea este rapida, simpla si gratuita asa ca va invitam sa ramaneti alaturi de noi.
Pentru inregistrare poti da un simplu clik aici
http://forumsharpei.freeforums.org/ucp.php?mode=register!

Imagine

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: DAC MOLLOS CLUB
Mesaj necititScris: Dum Ian 04, 2009 8:36 pm 
Neconectat
Veteran
Veteran

Cotizatia DAC MOLLOS CLUB pe an este de 125 de RON.
Pana pe 31 ianuarie cotizatia este redusa cu 25 de RON

Sus

Subiectul mesajului: Re: DAC MOLLOS CLUB
Mesaj necititScris: Dum Ian 04, 2009 8:46 pm 
Neconectat
Veteran
Veteran

Anul acesta Dac Mollos club va organiza expozitii la :

2.05.2009 Timisoara
5.09.2009 Tg.Mures
5.12.2009 Bucuresti

Sus

Mesaj necititScris: Dum Ian 04, 2009 10:07 pm 
Neconectat
Veteran
Veteran

Blueline scrie:

2.05.2009 Timisoara
5.09.2009 Tg.Mures
5.12.2009 Bucuresti

Waw cred ca nu ma insel dar e prima data cand organizeaza trei expozitii intr-un an, bravo lor si la mai multe!!!! Sincer, dupa parerea mea, sunt unele dintre cele mai bine organizate expozitii si cu arbitrii seriosi

Sus

Mesaj necititScris: Dum Ian 04, 2009 10:15 pm 
Neconectat
Veteran
Veteran

VBond scrie:
Blueline scrie:

2.05.2009 Timisoara
5.09.2009 Tg.Mures
5.12.2009 Bucuresti

Waw cred ca nu ma insel dar e prima data cand organizeaza trei expozitii intr-un an, bravo lor si la mai multe!!!! Sincer, dupa parerea mea, sunt unele dintre cele mai bine organizate expozitii si cu arbitrii seriosi

Anul trecut au fost 4 .........in plus a mai fost si la Oradea

Sus

Mesaj necititScris: Mar Ian 06, 2009 12:46 pm 
Neconectat
Veteran
Veteran

Eu acum nu mai iteleg nimic.
Shar-Pei club of Romania NU mai exista! Asta e clar.Dar nici dizolvat nu este clubul!!!!! Si pe noi, membrii acestui club NIMENI nu ne-a anuntat, ca facem parte dintr-un alt club, ma refer aici la Dac Moloss.
Deci, de unde mama saraciei ar trebui sa stim noi, unde apartinem acum.
pe mine ma intereseaza in mod deosebit acest lucru, deoarece Bruno in 2008 a obtinut acele calificative care ii trebuiau sa devina Campion Junior de romania." Distinsa " d-na Monica a spus ca i-l face ea, dar nici pana in ziua de azi nu au fost depuse documentele necesare acordarii acestei diplome.
Deci, as vrea sa stiu unde trebuie sa platesc eu cotizatia si de unde pot obtine viza pe cererea mea?????????

Sus

Mesaj necititScris: Mar Ian 06, 2009 1:10 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator

Parerea mea este sa va inscrieti fiecare in AChR.Csila ar fi bine sa te inscrii in Mures la AChR ca ai contact direct cu ei, asa prin telefon toti te duc cu zaharelu.Titlurile nu le vei pierde ca le ai in carnetul de performanta si AChR Mures poate sa inceapa documentatia sau stiu eu ce.

Sus

Mesaj necititScris: Joi Noi 05, 2009 2:10 pm 
Neconectat
Baby
Baby

Buna ziua

Sunt Andrei Tenu, presedintele Dac Moloss Club, rasa din care face parte si Shar Pei-ul

Recent am avut citeva discutii cu posesorii de Shar Pei si m-am lamurit ca unele lucruri pe care eu le credeam clare nu sunt deloc asa si necesita lamuriri detaliate.

Cind s-a format clubul DMC s-a depus la AChR o lista cu rasele care fac obiectul de activitate al clubului, printre aceste rase figurind si rasa Shar Pei.
Aceasta rasa a facut parte din club pina la formarea Shar Pei Club, cind DMC a trimis la AChR o scrisoare prin care isi arata acordul ca aceasta rasa sa se desprinda de DMC si sa isi formeze propriul club.
Ulterior desprinderii, activitatea pe plan expozitional a clubului de Shar Pei a ramas in foarte mare masura legata de clubul DMC care i-a ajutat in mai multe randuri cu organizarea de expozitii, clubul de Shar Pei neavand puterea de a organiza singur.
In momentul in care clubul Shar Pei a fost suspendat din AChR s-a adus in discutie reintoarcerea rasei in clubul din care a plecat initial, DMC. Am avut citeva discutii cu Monica Rusu pe care am rugat-o sa discute la randul ei aceasta posibilitate cu membrii clubului pentru a vedea daca oamenii isi doresc sa continue activitatea de club in cadul DMC sau prefera sa ramana fara nici un club de rasa.
Monica mi-a transmis ca a avut o intilnire cu membrii clubului (mai exact cu acei membrii care au dorit sa vina si care erau cei care se implicau mai activ in mod curent in activitatea clubului) si ca dorinta generala (poate nu unanima dar in orice caz majoritara) a fost sustinerea intoarcerii in cadrul DMC. In acest sens s-a trimis o instiintare la AChR si s-a primit rasa inapoi in club, urmarea imediata fiind participarea cainilor Shar Pei la concursul de club organizat la Targu Mures.

De curind mi s-a adus la cunostinta ca lucrurile nu au stat deloc asa si ca de fapt posesorii de shar pei nu ar dori nici un fel de activitate de club, cel putin nu in cadrul DMC.
Deoarece dragoste cu sila nu se poate si ni se pare inutil sa mentinem in club o rasa a caror proprietari sunt total impotriva activitatii de club, am intrat azi pe forumul dvs pentru a va ruga sa va discutati asupra viitorului rasei si daca pe viitor veti dori sa aveti o activitate in cadrul DMC sau nu.

La ora aceasta o reanimare a Clubului de Shar Pei pare virtual imposibila (despre asta cred ca e mai nimerit sa va vorbeasca conducerea vechiului club)
Dac Moloss Club ofera o alternativa viabila pentru o activitate serioasa de club: un club puternic, stabil, care a organizat in ultimii ani concursuri de foarte buna calitate, cu arbitrii de valoare din Romania si mai ales din strainatate, cu un set de regulamente menite sa promoveze cainii de calitate si sa limiteze accesul catre COR a inmultitorilor, puppy-millerilor si a celor care inmultesc exemplare cu grave defecte genetice sau probleme de sanatate.
In DMC fiecare rasa are asignat un responsabil de rasa, care sa se ocupe in special de rasa si de viitorul ei, sa urmareasca exemplarele, crescatorii, cuiburile, sa decida asupra arbitrilor invitati la expozitii etc. – in fapt un mic club in cadrul clubului.
In acest fel in viitor, daca o rasa creste suficient de mult, este posibila (fara nici un fel de piedici din partea clubului DMC) desprinderea de club si crearea unui club de rasa cu adevarat viabil.
Pe de alta parte, daca veti considera ca este benefic pentru voi sa parasiti mai repede clubul DMC inseamna ca rasa va ramane fara club national si fara regulamente menite sa limiteze inmultitorii si crescatorii neseriosi ... dar chiar si in acest caz va vom respecta dorinta si vom face demersurile necesare.

Pe data de 12.12.2009 va avea loc in Sala de Sport a Institutului Agronomic Campionatul Dac Moloss Club 2009 , arbitrii invitati fiind domnii Danilo Giorgio din Italia si Bas Bosch din Olanda.
Va asteptam sa participati !
Pentru mai multe informatii privind expozitia vizitati http://www.molossclub.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=6514

Sus

Mesaj necititScris: Joi Noi 05, 2009 5:31 pm 
Neconectat
Junior
Junior

Indio scrie:
Monica mi-a transmis ca a avut o intilnire cu membrii clubului (mai exact cu acei membrii care au dorit sa vina si care erau cei care se implicau mai activ in mod curent in activitatea clubului) si ca dorinta generala (poate nu unanima dar in orice caz majoritara) a fost sustinerea intoarcerii in cadrul DMC. In acest sens s-au trimis o instiintare la AChR si s-a primit rasa inapoi in club, urmarea imediata fiind participarea cainilor Shar Pei la concursul de de club organizat la Targu Mures.

Eu si inca o parte din userii vechi ai acestui forum am participat la acea sedinta si va spun concret ca voturile NU AU FOST in favoarea reintrarii rasei shar pei in DMC, majoritatea am votat pentru Sharpei Club Romania. Acum nu stiu ce dovada v-a prezentat don'soara Rusu cand v-a transmis decizia membrilor Clubului Shar-Pei... Banuiesc ca nu ati crezut-o pe cuvant si pt ca dvs. sa puteti lua o decizie in ceea ce priveste rasa, trebuia sa aveti in fata macar un proces verbal care sa ateste obtiunea membrilor in momentul in care ati hotarat viitorul ei.

Sus

Mesaj necititScris: Joi Noi 05, 2009 5:54 pm 
Neconectat
Baby
Baby

Sharpei Club Romania era mort si raposat - exclus din AChR.
Un vot in favoarea sa era egal cu un vot pt a renunta la orice chinologie FCI.

Pe monica am crezut-o pe cuvint - nu am avut nici un motiv sa nu o cred.
Nu aveam nici un motiv sa cer un proces verbal de la un club care nu mai functiona ... ca daca functiona nu se ajungea la asta ;)
Era vorba doar de o consultare informala a membrilor defunctului club .

Cred ca acum discutiile ar trebui sa se poarte constructiv pe ce doriti sa faceti in viitor - nu pe ce a fost facut anterior sau pe cine e de vina.

Sus

Mesaj necititScris: Joi Noi 05, 2009 7:11 pm 
Neconectat
Junior
Junior

Faptul ca Shar Pei Club a "murit" in conditiile astea are o singura responsabila, noi, membrii am fost luati ca din oala, am aflat de excluderea Clubului din Achr dupa mai bine de o luna...si nu de la Monica Rusu cum ar fi fost normal. In perioada aceea noi inca mai visam frumos la promisiunile ei ca vom avea chiar si o expozitie de club...fara sa stim ca de fapt ea nici macar nu platise taxa de sustinere catre Achr , chiar daca membrii isi platisera cotizatia, fapt care a dus la excluderea clubului.As intreb-o pe Monica Rusu, oare unde sunt banii incasati pe inscrierile in Club si pe cotizatii? Clubul a fost desfiintat pt neplata obligatiilor catre Achr, nu? Atunci unde s-au dus toti banii pe care noi i-am platit ? Asta e o intrebare retorica :D

Pe Monica puteati sa o credeti pe cuvant doar daca vorbea in numele ei. Ea ne-a chemat la sedinta, noi am votat NU si ea v-a transmis DA, adica o mare minciuna. Atata timp cat noi am platit o cotizatie la acel club, presupunem ca aveam dreptul la o parere pe banii nostri, chiar daca faceam parte dintr-un club care nu mai functiona, in cadrul lui trebuia sa se tina cont si sa se respecte votul majoritar al membrilor.

Imi pare rau ca unii dintre noi nu putem privi senin spre viitor. Cineva a fost responsabil pt excluderea clubului si nu numai...si altii trag ponoasele, dar astea sunt alte discutii... Crezi ca este usor pt noi sa aflam cum am fost manipulati si inselati de Monica pana in ultimul moment? Mintiti in fata si prostiti fara nici un pic de rusine? Si toate astea pe banii nostri ;)

Sus

Mesaj necititScris: Joi Noi 05, 2009 10:21 pm 
Neconectat
Baby
Baby

Club de shar pei pt cine????????????????
Anul asta m fost la cateva expozitii si nu am vazut urma de sharpei.
Sa se faca club sa arbitreze 2 shar pei,putem chema arbitru sa-i arbitreze la mine in gradina.
Hai sa fim realisti...

Canisa-Joy

Sus

Mesaj necititScris: Vin Noi 06, 2009 1:26 am 
Neconectat
Moderator
Moderator

Mie mi se pare salutar gestul lui Indio de a ne elucida asupra unor aspecte intamplate si planificarea unui viitor cert. Si cred ca as fi in masura sa ma implic si cu un raspuns pro si unul contra.
BlackDhalia scrie:
Sa se faca club sa arbitreze 2 shar pei,putem chema arbitru sa-i arbitreze la mine in gradina.
Hai sa fim realisti...
Teoretic ai dreptate, practic sa stii ca daca s-a mai tinut o adunare generala in gradina cuiva, atunci nu ar fi imposibil de onorat niciinvitatia ta ....trebuie doar sa ne precizezi locul si data :lol:

Exact acesta ar fi in fapt rolul unui club de shar-pei: inmultirea in urma obtinerii unui drept de monta, ca atare prezenta la expozitii a exemplarelor din aceasta rasa.
Fiecare tara civilizata are un club de shar-pei. Este adevarat ca noi inca ne refuzam aceasta.
BlackDhalia, esti crescator. Stiai ca anul trecut exista acest club de shar-pei amintit mai sus?
Eu am lipsit de la cateva expozitii atat anul acesta cat si anul trecut, si sincer m-am simtit frustrata de cate ori am simtit rasa dezavantajata atat prin arbitrare cat si prin pozitionarea in ring , si multe alte amanunte care nu mi-ar placea sa mi le reamintesc. Tocmai de aceea am simtit nevoia ca anul trecut sa ofer un grad de implicare oferindu-mi o mana de ajutor don'shoarei Monica Rusu si am participat alaturi de Malike la aceatsa Adunare generala a clubului shar-pei pe care Monica Rusu incerca sa o ghideze din spate (crezandu-ne o armata de prosti). Am crezut-o pe donshoara Rusu ori de cate ori se vaita ca nu sunt bani pentru finantarea unei expozitii, m-am oferit pana sa si cershesc sponsori, numai sa nu mai para atat de amarata prin prezenta rasa aceasta in expozitii. Mi-a acceptat ajutorul desi in spate probabil planuia distrugerea acestui club, pe care neavand membrii care sa o sustina si instrumentele financiare , simtea ca il scapa din mana (vezi Monica? nu am vorbit nimic despre mite ce voiai sa le bagi sa mearga treaba struna, vorbesc numai de taxede club careindata te intreb unde s-au dus)
As vrea sa explic cei doi termeni subliniati: "membrii care sa o sustina"=membrii care sa isi dea acordul voturilor in directia pe care ea o dorea , pentru a isi baga un ban in buzunar si pentru a roade un os cand mai poate si "instrument financiar"=inregistrarea unui cont fiscal, in care orice muritor de rand poate vira taxa de club, in loc sa i-o bage ei in buzunar . Si am argumente solide la fiecare, inclusiv ca ii ofer dreptul de replica sa dezminta cele spuse de mine. Va voi scana chitanta inregistrata sa vedem daca voi observati un cont fiscal. As vreasa imispuenti daca ati sesizat altcareva membru un cont fiscal?
Va voi prezenta eu lista cu membri (nominal cenzurata pentru a nu le divulga entitatea acestora) lista cu care demonstrez prezenta "catorva" oameni membri cotizanti. Si acestia nu sunt toti .
Revenind la oile noastre, anul trecut , desi eram o multitudine de membri platitori in shar-pei club, ea nu avea bani de organizat expozitii.
Si pentru ca iarasi imi place sa argumentez, voi posta lista cu membrii Shar-Pei club.

Nr.crt. Nume si prenume Numar de caini Datorii
1 A Delia
(Bucuresti) 1(femela) Cotizatie 2007,2008-100 lei
?
2. A. Irina
(Piatra Neamt) 1 Cotizatie 2007,2008-100 lei
?
3. A. Eduard
(Jimbolia) 1(femela) Cotizatie 2007,2008-100 lei
?
4. B. Bogdan
(Constanta) 1(femela) Cotizatie 2007,2008-100 lei
?
5. G. Cristina
(Bucuresti) 2(mascul, femela) Cotizatie 2007,2008-100 lei
6. G. Lavinia

7.

G. Florin(Canisa Gafrom)
(Brasov)

Cotizatie 2007,2008-100 lei
8. G. Ana-Maria
(Constanta) 1(femela) Cotizatie 2007,2008-100 lei
?
9. G. Madalina
(Bucuresti) 1(mascul) Cotizatie 2008-50 lei
10. Martonosy Laura(Canisa Lorimar)
(Timisoara) Cotizatie 2007,2008-100 lei
?
11. Martonosy Tiberiu
(Timsoara) Cotizatie 2007,2008-100 lei
?
12. M. Cornelia
(Bucuresti) 2(masculi) Taxa inscriere+Cotizatie 2007,2008-100 lei

13. M. Radu
(Brasov) Cotizatie 2007,2008-100 lei
14. M. Ioana
(Iasi) 3(1 mascul, 2 femel2) Cotizatie 2007,2008-100 lei
15 P. Ivona
(Bucuresti) 2(mascul, femela) Cotizatie 2007,2008-100 lei

16
Rusu Monica Elena(Canisa de Altamira)
(Bucuresti)
15(4 masculi, 11 femele)
OK
17 S. Catalin
(Constanta) 1(mascul) Cotizatie 2007,2008-100 lei
18 I. Cristian
(Bucuresti) 1(femala) Cotizatie 2007,2008-100 lei
19 G. Andreea(Caisa Deishar)
(Calarasi) 1(femela) OK
20 I. Mihaela
21 V. Roxana
(Bucuresti) 1(mascul) Cotizatie 2007,2008-100 lei
22 B. Raluca
(Bucuresti) 2(mascul, femela) OK
23 K.l Robert
(Bucuresti) 1(mascul) OK
24 I. Simona
25 C. Mihai
(Bucuresti) 1(femela) Cotizatie 2008-50 lei

26
B. Adina
(Galati)
1(mascul)
Cotizatie 2008-50 lei
27 R. Rodica
(Bucuresti) 1(mascul) Cotizatie 2007,2008-100 lei

28
I. Marian
(Sibiu)
1(mascul)
OK
29 S. Adriana Ramona
(Bucutesti) 1(femela) Cotizatie 2008-50 lei
30 D. Daniela
31 L. Sebastian
32 O. Dragos
(Bucuresti) 1(mascul) OK
33 D. Alina
(Bucuresti) 1(femela) OK
34 M. Andrei
(Bucuresti) 1(mascul) OK
35 L. Simona
(Arad) 1(mascul) OK
36 Cazacu Nicoleta Doina
(Marasesti) 1(femela) OK
37 C. Bako
(Tg.Mures) 1(mascul) Cotizatie 2008-50 lei

38.
Pantelimon Cristian
(Bucuresti)
1(mascul)
OK

La toate aceste nume si taxe platite, mai adaugati de fiecare si taxa de inscriere in club de inca 50 RON....si uite ashea se construiesc canise marete in Bucuresti...

Si ma convinge don;shoara Rusu sa urnesc fortele din loc, si ma apuc de convins membrii sa participe a acea adunare generala mult dorita de Monica, si in final , multi neavand cum sa ajunga,am purces eu rea la drum , pe banii mei logic, sa aud ce vrea monica sa faca bun pentru club. Si de unde stiam eu altele sa aud acum ca ea sustine dizolvarea clubului shar-pei pe care nu il mai poate tine, intrucat doamna Laura sta nepasatoare la eforturile ei si ea saraca nu le mai poate face pe toate singura. Nu am inteles de ce nu a propus retragerea ei din acel club daca era atat de obosita. In final primesc de la o mana de oameni (mica dar importanta ) niste semnaturi, mai vine o don;shoara cu niste semnaturi, se mai strang la fata locului niste membri, si don;shoara Rusu se crizeaza cand vede ca unitar se voteaza pentru pastrarea clubului shar-pei oricat o tragea ea cu MC.
Dl. Tzenu acum practic vrea doar un raspuns clar de la noi, vrea sa stie cum ne pronuntam. Pro Club shar-pei? sau Pro DMC?
Domnul Tzenu, personal va rog sa ii solicitati domnishoarei Rusu sa va arate procesul verbal prin care membrii clubului shar-pei au semnat pentru dizolvarea clubului. Asa ar fi corect. In cazul in care acest proces verbal are semnaturi pe care eu noi semnatarii le vedem a fi falsificate, domnishoara Rusu este pasibila dea raspunde juridic, ocazie cu care noi o vom mai intreba in instanta si altele care ne-au ramas pe suflet . Ne puteti ajuta sa eliminam o prima frauda pe care noi o putem demonstra. In cazul in care eu personal demonstrez acest lucru, solicit excluderea acesteia ca amembru din asociatiile chinologice, asa dupa cum Asociatia Chinologica Romana sustine in temei statutar aceasta probabilitate.
Cam aceasta ar fi despre existenta clubului shar-pei vechi iar aceastea nu le-am scris pentru domnul Tenu, ci pentru ceilalti care nu cunosc situatia in fapt.
Sunt pro orice asociatie ar sprijina rasa si ar ignora interesele proprii, pentru ca shar-peiul nu este doar o atractie comerciala, ci, fie ca vreti fie ca nuvreti sa recunoasteti ,sub riurile acestei rase nu seascunde nicidecum perfectiunea unei sanatati canine, tipologia unei rasefaradefecte, simai avem mult pana la perfectiune. Toate acestea le putem perfecta impreuna. Acceptand ca avem entropion, malformatii, sistem imunitar slab, FSF, amiloidoza si Dumnezeu stie cate or mai fi dar ne-a ocolit sa le aflam. Pentru ca toate acestea sa nu existe , sa fie multiplicate cat mai putin, trebuie sa ne cunostem bine intre noi. Iar o canisa BlackDhalia (sinicinu ma asteptam de la tine sa intrebi pentru ce un club) o canisa trebuie sa se implice alaturi de omologii ei. Pot veni in sprijinul acestei afirmatii cu zeci de forumuri in toata lumea unde crescatorii isi dau mana pentru un schimb de informatii.
Indio, multumesc pentru sprijinul care il aduci inca acestei rase cu implicare in DMC, indiferent ce decizie se va lua.
Insa noi acum ne vedem pusi in fata faptului implinit, dar NU de NOI iar faptul ca NOI nu am fost consultati niciodata ne determina sa ne simtitm FRUSTRATI. Nu ne-am ales arbitrul niciodata, nu ne-am planificat niciodata o locatie sau o expozitie si nu am beneficiat niciodata de o informatie in beneficiul rasei in DMC sau ACHR. Nu am fost invitati niciodata la vre-o discutie privind rasa noastra. Toate acestea s-au petrecut fara noi, dar cu prezenta don'shoarei Monica Rusu. Deci ea este cea datoare cu multe raspunsuri.Dar nefiind nimic mai mult decat o impostoare, nu va iesi in fata niciodata cu niste raspunsuri. Va prefera probabil sa se victimizeze invinovatind in continuare pe Laura ca a lasat-o cu clubul pe cap si nu ii lasa fraiele in mana, pe Stefanescu ce mult a neindraptatit-o pe ea Sfanta Monica, pe cei care vor sa isi plateasca taxa de club dar nu au unde , pe cei care au observat manevrele ei murdare si ea...saraca....cat de mult a muncit si s-a zbatut la randul ei pentru acest club...

Optati pentru un câine CU PEDIGREE . Un câine fără pedigree, achizitionat mai ieftin, ar putea să vă coste mult mai mult pe termen lung, ca îngrijire a sănătătii (rahitici, cu boli virale si congenitale-incestuosi, etc.). Consultati înainte de a achizitiona un cîine de rasă! Adresele asociatiile chinologice sau cluburile nationale le gasiti la http://www.ach.ro
Nu cumpărati animale ca urmare a unui impuls, aflati la cumpărături.
Decizia de a lua un câine reprezintă un angajament pe mai multi ani (10-20). Pentru ca alegerea dvs. să fie una bună, fiti pregătiti să asteptati chiar si cîteva luni, sau chiar un an. Crescătorii responsabili nu produc cătei tot timpul anului, pe bandă rulantă.
- Nu cumpărati animale din magazine de pet, de la crescători comerciali sau intermediari (SAMSARI).
Acestea sunt de obicei rezultatul unor împerecheri nefericite, între exemplare de o calitate si o stare de întretinere precară, imperecheri incestuase, intre frati si parinti, etc. Conditiile oferite de acesti înmultitori de câini animalelor lor sunt inumane si neigienice. Animalele sunt doar exploatate pentru bani si trăiesc în conditii mizerabile. Nu încurajati industria producătoare de nefericire cumpărînd de la crescători comerciali si intermediari. (SAMSARI) În plus, riscati să supuneti familia unei drame în situatia extrem de probabilă de a cumpăra un pui bolnav care ar putea muri în scurtă vreme.
- Un crescător responsabil, dedicat ameliorării raselor, NU "aduce la comandă câini din părinticampioni", NU oferă spre vânzare "câini din peste 200 de rase", NU creste "peste 20 de rase încanisa proprie".
- Ca să nu fiti înselati de impostori care pretind că sunt crescători respectabili, vă sugerăm următorulset de întrebări pe care ar trebui să le puneti celui de la care doriti să achizitionati cătelul:
1. "Din ce asociatie sau club faceti parte?"
2. "Participati la expozitii chinologice sau la evenimente de dresaj?"
3. "Câti câini aveti în total?"
4. "Câte rase cresteti?"
5. "Ce rezultate ati avut cu câinii dvs.?"
6. "As putea vizita canisa dvs.?"
7. "As putea vedea mama puilor?"
8. "Oferiti contract de garantie la vânzarea puiului? Ce acoperă garantia?"
9. "Ce fel de asistentă îmi veti oferi pe durata vietii câinelui?"
10."Vă asumati returnarea ulterioară a câinelui în cazul în care acesta prezintă defecte grave deconstitutie sau malformatii congenitale?"

Sus

Mesaj necititScris: Vin Noi 06, 2009 8:47 am 
Neconectat
Veteran
Veteran

[quote="Indio"]Buna ziua

Sunt Andrei Tenu, presedintele Dac Moloss Club, rasa din care face parte si Shar Pei-ul.

Buna ziua!
Din cele scrise de d-voastra, practic si teoretic, shar-peistii nu au de ales decat calea pe care o propuneti.
Telurile trebuie sa fie comune, imi place felul in care descrieti cum vreti sa imbunatatiti calitatea raselor de caini.
Nu sunt membra ACHR, pentru ca nu locuiesc in Romania, dar as avea o propunere, poate si colegilor mei de pe forum
le convine.
In functie de numarul de membri proprietari de shar-pei, puteti sa alegeti o cale de mijloc.
Shar peiul sa apartina ca rasa de Dac Moloss Club, in care sa deschideti o SECTIE Shar-Pei.
Sectia sa aiba presedinte si secretar, persoane care cunosc rasa, asa va fi mult mai usor la verificarea cuiburilor, expozitiile comune, eliberarea pedigree samd.
Viata unui Club sau a unei Sectiuni nu tine doar din expozitii ( Black Dhalia), intradevar astea au un rol important. Sunt foarte constructive sedintele, intalnirile, schimbul de experienta si mai ales daca participa la acestea cate un specialist la aceasta rasa. Aceasta persoana poate fi medic veterinar sau crescator din tara sau strainatate.
Lucrand impreuna Clubul si Sectiunea, sunt convinsa ca si financiar si profesional veti avea reusite multe pe toate terenurile, luptand pentru un tel comun.

Sus

Mesaj necititScris: Vin Noi 06, 2009 5:42 pm 
Neconectat
Veteran
Veteran

BlackDhalia scrie:
Hai sa fim realisti...

Eu anul asta am fost la 18 CACIBuri si 7 CACuri , 2 expozitii de club DMC , la mondiale , etc etc si nu ti-am vazut urma deloc.........asa ca nu cred ca ai fi in masura sa vb.......fara suparare

Sus

Mesaj necititScris: Vin Noi 06, 2009 5:53 pm 
Neconectat
Veteran
Veteran

Indio scrie:
Sharpei Club Romania era mort si raposat - exclus din AChR.
Un vot in favoarea sa era egal cu un vot pt a renunta la orice chinologie FCI.

Pe monica am crezut-o pe cuvint - nu am avut nici un motiv sa nu o cred.
Nu aveam nici un motiv sa cer un proces verbal de la un club care nu mai functiona ... ca daca functiona nu se ajungea la asta ;)
Era vorba doar de o consultare informala a membrilor defunctului club .

Cred ca acum discutiile ar trebui sa se poarte constructiv pe ce doriti sa faceti in viitor - nu pe ce a fost facut anterior sau pe cine e de vina.

Tzenule ...........in ce calitate ai intrebat-o pe Monica despre club???????........ea la ora aia era exclusa din ACHR , exclusa din ACHMB(unde a fost vicepresedinte) , iar presedinte de club era LAURA MARTONOSY
Sunt 100% si mai mult decat convins ca Tenu este unul dintre cei mai constructivi oameni pe care ii cunosc dar din pacate rasa SHAR PEI dupa parerea mea nu are ce cauta intr-un club de molossi ......... eu cred ca sunt foarte multi proprietari de shar pei care ar putea sustine un club national al rasei shar pei.......eu propun sa ne unim si sa facem un nou club national si cu sigurantza vom avea sustinerea DMC-ului de a ne desprinde din clubul lor.
Bulgarii au un club de shar pei si sunt cu mult sub nivelul nostru si ca calitate si ca numar , acum 2 luni vorbeam cu presedinta de club de acolo si spunea ca au 12 membri.........iar clubul merge de ani de zile , au si un site al lor , etc etc.............. cu cati iubitori de shar pei suntem , parerea mea este ca putem deveni un club puternic in Europa de est......si cine stie peste cativa ani sa ne mandrim cu alte rezultate ale clubului.......numai sa nu mai pice clubul pe mana unor oameni ca Monica

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2